Motoryzacja w dobie pandemii – jak wpłynęła na rynek samochodowy? - Motoryzacja i transport

Dodane: 10-06-2023 08:44

mują o tym, jak bardzo się zmieniło. Motoryzacja, jedna z kluczowych gałęzi gospodarki, także odczuła wpływ pandemii. Jakie były najważniejsze zmiany i jak wpłynęły na rynek samochodowy?

Spadek sprzedaży

Nie da się ukryć, że pandemia odcisnęła piętno na sprzedaży samochodów. W wie

Motoryzacja w dobie pandemii – jak wpłynęła na rynek samochodowy? - Motoryzacja i transport Motoryzacja

Motoryzacja w dobie pandemii – wpływ na rynek samochodowy

Koronawirus zmienił nasze życie w sposób, którego nikt się nie spodziewał. Lockdowny, kwarantanna, distans społeczny – to tylko niektóre z pojęć, które przypolu państwach, z powodu lockdownów, salonów samochodowych zamknięto. Dzięki temu, że klienci mogli dokonywać zakupów jedynie online, dało to impuls dla e-commerce i rozwoju sprzedaży internetowej. Niemniej jednak, sprzedaż spadła w całej Europie, zwłaszcza w południowej i zachodniej części. Wyjątkiem był rynek niemiecki, gdzie sprzedaż rosła od 2014 roku, a pandemia wpłynęła tylko w minimalnym stopniu na spadek. Ostatecznie suma sprzedanych samochodów była niższa niż w poprzednich latach.

Zmiany w zachowaniach nabywców

Motoryzacja od dawna jest uważana za jeden z sektorów, w którym decyzje zakupowe są związane ze stylem życia i kulturą. Jednakże, pandemia wprowadziła nowe czynniki, które wpłynęły na zachowania konsumentów i ich decyzje zakupowe. Wielu ludzi zaczęło cenić sobie swoją prywatność i bezpieczeństwo w czasie pandemii, dlatego byli chętniej zainteresowani zakupem samochodu, niż korzystaniem z transportu publicznego. Najczęściej wybierali modele z zakresu SUV i crossover, ponieważ są one wyższe od innych samochodów i zapewniają lepszą widoczność.

Oprócz tego, klienci zaczęli stawiać na standardy w zakresie ekologii i nowych technologii. Wiele marek samochodów pracuje obecnie nad przyjaznymi środowisku samochodami, wykorzystując technologie hybridowe i elektryczne. Rynek samochodowy szybko dostosował się do tych trendów, oferując modele związanymi z ekologią, energooszczędnością oraz nowymi technologiami.

Podsumowując, motoryzacja to jeden z sektorów, który mocno odczuł skutki pandemii. Jednakże, wraz ze zmianami zachowań konsumentów i przyjęciem nowych trendów technologicznych, prawdopodobnie przeszła ona tylko chwilową trudność. Wkrótce ma szansę odzyskać dawną formę, co przełoży się na ożywienie rynku samochodowego.


http://motoryzacja-i-transport.agams.net.pl/